SEMILY a okolí "kraj dalekých rozhledů a hlubokých údolí". Chcete-li strávit čas v klidné krajině, na dosah Českého ráje, Krkonoš a Jizerských hor, pouhých 110 kilometrů severně od Prahy, pak vítejte v Horním Pojizeří, vítejte v Semilech!

Menu, přímé odkazy, vyhledávání, přihlašování

Začátek HTML stránky

Mladí semilští filmotoči se představí v Jitřence

Kino Jitřenka poskytlo prostor a zázemí semilským studentům, kteří v pátek 10. 2. 2012 v 17.30 hodin otevřou zbrusu nový projekt s názvem Mladí semilští filmotoči, připravený v první fázi ve spolupráci kina s městem Semily a Gymnáziem Ivana Olbrachta. Jedná se o rovnou příležitost pro všechny studenty, kteří do Semil přijíždí za vzděláním, aby reflektovali zdejší dění. Tento projekt by neměl být jednorázovou záležitostí. Kino Jitřenka má zájem tyto studentské aktivity významným způsobem podporovat.

„Při přípravě projektu kina jsme si dali za cíl vytvořit prostor nejen pro konzumenty kultury, ale i pro její aktivní tvorbu. Technické prostředky potřebné pro natáčení krátkých pořadů, ale i filmů, jsou stále levnější, dostupnější a uživatelsky jednodušší. Existují už úspěšné filmy, které byly natočeny na fotoaparát. Místo drahého filmového materiálu je vše v datové podobě. Zpracování v počítači dostupné. Střih, zvuk, hudba. Možnosti pro tvorbu vlastního filmu nikdy nebyly tak široké a technicky jednoduché. Chceme tohoto pokroku využít a kinu tak dát další aktivní náplň“, uvedl Jan Farský.

V podvečer 10. února tedy dostanou příležitost Mladí semilští filmotoči, kteří prostřednictvím kamery více jak rok sledovali dění v Semilech. Studenti sami v průběhu uplynulého roku zjistili, že jim postačí obyčejná kamera zakoupená v kamenném obchodě k tomu, aby vyjádřili to, co je jim blízké. „Město Semily zájemce o filmovou tvorbu plně podpořilo nejen technikou, ale i zázemím. Vždyť budova Jitřenky byla už projekčně koncipována pro takové aktivity a má k tomuto účelu zřízenou také klubovnu. Zároveň jsme moc rádi, že se studenti zapojili do kulturního a společenského dění a zprostředkují nám prostřednictvím filmového materiálu život v Semilech z nového úhlu pohledu,“ říká Lena Mlejnková, místostarostka města.

Kino Jitřenka navíc přislíbilo, že věnuje plný výtěžek z pátečního vstupného na nový počítač, který je nezbytný na střih audiovizuálního záznamu. „Víme, že to nebude v první fázi stačit, ale doufáme, že studenti budou točit dál tak, aby se podařilo uspořádat alespoň dvě představení za pololetí. K zakoupení počítače dojde ihned po vyhodnocení prvních dvou provozních měsíců bez ohledu na to, kolik se vybere na vstupném. Je tu také možnost jedno představení opakovat alespoň dvakrát během dvou měsíců tak, aby měli možnost zhlédnutí filmů i další diváci, “ doplnil vedoucí kina Ondřej Šír. O projekt studentské tvorby projevilo ústy svých pedagogů zájem také waldorfské lyceum. Do budoucna by tak mohlo vzniknout více tvůrčích skupin, které najdou zázemí v nové budově kina a knihovny. 

„Do budoucna bychom chtěli mít tolik studentských filmů během jednoho čtvrtletí, aby stálo zato uspořádat soutěž, v níž o nejlepším filmu rozhodnou diváci v sále. Vítězný snímek by potom kino uvádělo celý týden v hlavním vysílacím čase, například jako předfilm takového hitu, jakým Byli Piráti z Karibiku. Nyní se ale nacházíme teprve na startovní čáře a netrpělivě čekáme, jaký ohlas vzbudí první tvorba semilských filmotočů,“ říká Šír.

A co k tomu dodávají sami filmotoči?
„Jsme skupina semilských studentů, kteří kývli na návrh vytvořit v Semilech pod záštitou města jakýsi kinokroužek. Po schůzce s panem Ondřejem Šírem, vedoucím kina, a Stanislavem Ulvrem, profesorem na GIO a člověkem, co nás do všeho vlastně "uvrtal", jsme převzali kameru zapůjčenou městem a klíč od klubovny v městské knihovně a byli jsme takříkajíc vpuštěni do světa. Nazvali jsme se Mladí semilští filmotoči a v zatím skromném počtu (stále nabíráme nové členy) se účastníme různých událostí v okolí a dokumentujeme je, filmujeme aktivitu dalších sdružení, jako např. Semilského oddílu karate, a také se pokoušíme o vlastní tvorbu. Ale co bychom vám víc prozrazovali, přijďte se o naší existenci a produkci přesvědčit sami“, zvou za MSF Laura Priščáková a Šimon Šoltes.

Ondřej Šír, vedoucí kina Jitřenka

Datum poslední aktualizace: 08.02.2012 08:52

Pro založení nového příspěvku se musíte přihlásit.

Pokud ještě nejste registrovaným uživatelem, zaregistrujte se.

Sledujte TV SEMILY na YouTube


Abecední telefonní seznam Poskytování informací Úřední deska Důležité dokumenty Vyhlášky a nařízení města Rozpočet a hospodaření
Záznam z jednání zastupitelstva Objednávání v systému WebC@ll Územní plán města Závady a nedostatky Krizové SMS zprávy Dopravní omezení a uzavírky komunikací
Ztráty a nálezy TvSemily.cz Semilské noviny Fotogalerie Kalendář akcí Turistické informační centrum


Město Semily
Husova 82, 513 01 Semily
Telefon: 481 629 211
Fax: 481 629 209
ID datové schránky: d36bywp
E-mail: podatelna@mu.semily.cz
IČ 00276111
DIČ CZ00276111

Městský úřad Semily
Riegrovo náměstí 63, 513 01 Semily
podatelna

Turistické informační centrum
Husova 2, 513 01 Semily
Telefon 481 624 721
WEBCAM //Pohled na Riegrovo náměstí

Uživatel